Tweet
HOME PAGE AND RANKINGS
HOW THE RANKINGS WORK
BAND DIRECTORY
REIGNING CHAMPIONS
RESULTS ARCHIVE
RESULTS FILTER
RECENT RANKING CONTESTS
Flemish Open (Section A)
Constest Birmingham Open
North American Championship (Ch section)
North American Championship (1st section)
Australian National (A Grade)
London & SC Area (Ch section)
London & SC Area (1st section)
Welsh Area (Ch section)
North of England Area (Ch section)
North of England Area (1st section)
Welsh Area (1st section)
Welsh Area (2nd section)
Gateway Brass Band Championship
Dublin Festival of Brass
Scottish Championship (Ch section)
West of England Area (Ch section)
Scottish Championship (1st section)
Scottish Championship (2nd section)
West of England Area (1st section)
West of England Area (2nd section)
Yorkshire Area (Ch section)
Yorkshire Area (1st section)
Midlands Area (Ch section)
SCABA (Spring)
Yorkshire Area (2nd section)
Midlands Area (1st section)
BBNI Brass in Concert
OTHER RECENT CONTESTS
Flemish Open (Section B)
Flemish Open (Section D)
Flemish Open (Section C)
North American Championship (2nd section)
North American Championship (3rd section)
Australian National (B Grade)
Australian National (C Grade)
Australian National (D Grade)
London & SC Area (3rd section)
Welsh Area (3rd section)
London & SC Area (2nd section)
London & SC Area (4th section)
Welsh Area (4th section)
North of England Area (2nd section)
North of England Area (3rd section)
North of England Area (4th section)
Scottish Championship (4th section)
Scottish Championship (4B section)
Midlands Area (4th section)
West of England Area (3rd section)
Scottish Championship (3rd section)
West of England Area (4th section)
Midlands Area (3rd section)
Yorkshire Area (3rd section)
Yorkshire Area (4th section)
Midlands Area (2nd section)
CONTEST RESULTS
Results
- >
Other Scottish
- >
Land O' Burns
2008
Land O' Burns
Date:
23 Aug 2008
Venue:
Walker Halls, Troon
Adjudicator(s):
Alan Morrison
Pos
Band
Conductor
Draw
Points
5
Johnstone Silver
Raymond Tennant
15
190
6
Downshire Brass
Paul Hamilton
14
189
1
Whitburn
Andrew Duncan
13
195
9
Dunaskin Doon
John Boax
12
186
13
Shotts St Patrick's Brass
Andrew Duncan
11
181
15
Brass Sounds Inverclyde
Graeme Parkhill
10
178
2
Kirkintilloch Kelvin Brass
Charles Keenan
9
193
7
Lochgelly
Paul Drury
8
188
3
RMT Easington Colliery
Stuart Gray
7
192
10
Croy Silver
Kenneth Blackwood
6
185
11
Annan Town (APD)
David Shanks
5
184
8
Barrhead Burgh
Martyn Ramsay
4
187
14
Coalburn Silver
Gareth Bowman
3
179
4
Bon Accord Silver
Richard Evans
2
191
12
Renfrew Burgh
David Hutcheson
1
182
Contest format: 20 minute entertainment programme featuring an arrangement of a classical orchestral piece
Best 1st section band: Kirkintilloch Kelvin
Best 2nd section band: Johnstone Silver
Best 3rd section band: Downshire Brass
Best 4th section band: Renfrew Burgh
Best instrumentalist: Alex Philip (trombone, Whitburn)
Best principal cornet: Chris Bradley (Whitburn)
Best soprano cornet: Scott Forrest (Whitburn)
Best flugel horn: Jo Brown (Easington Colliery)
Best horn: Iain Fleming (Whitburn)
Best trombone: Alex Philip (Whitburn)
Best euphonium: Richard Kidd (Bon Accord)
Best bass section: Whitburn
Best percussion section: Whitburn
Highest placed Ayrshire band: Dunaskin Doon