Tweet
HOME PAGE AND RANKINGS
HOW THE RANKINGS WORK
BAND DIRECTORY
REIGNING CHAMPIONS
RESULTS ARCHIVE
RESULTS FILTER
RECENT RANKING CONTESTS
Holme Valley (Section A)
Holme Valley (Section B)
Fife Brass Band Festival
Oslo Brass Festival (Elite Division)
Buxton Festival
Flemish Open (Section A)
Constest Birmingham Open
North American Championship (Ch section)
North American Championship (1st section)
National Band Championships of Ireland
OTHER RECENT CONTESTS
Oslo Brass Festival (1st Division)
Flemish Open (Section B)
Flemish Open (Section D)
Flemish Open (Section C)
North American Championship (2nd section)
North American Championship (3rd section)
CONTEST RESULTS
Results
- >
International
- >
National Championships
- >
New Zealand
- >
A Grade
2018
New Zealand National (A Grade)
Date:
13 & 14 Jul 2018
Venue:
ASB Theatre, Marlborough
Adjudicator(s):
Russell Gray
Test piece:
The 39th Parallel (Peter Graham)
Pos
Band
Conductor
Sacred Item & Test
Own Choice
Total
Draw
Hymn
Test
Draw
Choice
points
9
Marlborough District Brass
Kevin Moseley
10
46.0
91
5
87
224.0
Metropolis 1927 (Peter Graham)
5
North Shore Brass
Colin Clark
9
47.0
93
7
93
233.0
Earthrise, Op 45 (Nigel Clarke)
1
Wellington Brass
Nigel Seaman
8
48.5
96
10
98
242.5
Perihelion - Closer to the Sun (Philip Sparke)
2
Woolston Brass
Tyme Marsters
7
48.0
97
8
97
242.0
Perihelion - Closer to the Sun (Philip Sparke)
7
St Kilda Brass
Peter Adams
6
46.5
92
4
89
227.5
Red Priest (Philip Wilby)
6
Darebin City Brass - Preston Band
Andrew Snell
5
46.0
93
1
91
230.0
As If a Voice Were in Them (Oliver Waespi)
10
Leopard Coachlines Canterbury Brass
Dwayne Bloomfield
4
46.0
90
9
86
222.0
The Torchbearer - Symphonic Variations on a theme by Eric Ball (Peter Graham)
3
Eastern Bay of Plenty Brass
Alan Spence
3
47.5
95
6
95
237.5
Where Angels Fly (Kevin Houben)
4
The Trust's Waitakere Auckland Brass
Howard Taylor
2
47.0
94
3
94
235.0
A Brussels Requiem (Bert Appermont)
8
Hamilton City Brass
Glenn Richards
1
46.5
91
2
88
225.5
Isaiah 40 (Robert Redhead)
Elgar Clayton Memorial Trophy (best soloist in test): Tom Hutchinson (cornet, The Trust's Waitakere Auckland Brass)
Jack McDonnell Memorial Shield (best section in test): basses (Woolston Brass)
Gilbert Evans Memorial Trophy (best principal cornet in own choice): Chris Lawrence (Eastern Bay of Plenty)