Tweet
HOME PAGE AND RANKINGS
HOW THE RANKINGS WORK
BAND DIRECTORY
REIGNING CHAMPIONS
RESULTS ARCHIVE
RESULTS FILTER
RECENT RANKING CONTESTS
Fife Brass Band Festival
Buxton Festival
Flemish Open (Section A)
Constest Birmingham Open
North American Championship (Ch section)
North American Championship (1st section)
Australian National (A Grade)
London & SC Area (Ch section)
London & SC Area (1st section)
Welsh Area (Ch section)
North of England Area (Ch section)
North of England Area (1st section)
Welsh Area (1st section)
Welsh Area (2nd section)
Gateway Brass Band Championship
Dublin Festival of Brass
Scottish Championship (Ch section)
West of England Area (Ch section)
Scottish Championship (1st section)
Scottish Championship (2nd section)
West of England Area (1st section)
West of England Area (2nd section)
Yorkshire Area (Ch section)
Yorkshire Area (1st section)
Midlands Area (Ch section)
SCABA (Spring)
Yorkshire Area (2nd section)
Midlands Area (1st section)
BBNI Brass in Concert
OTHER RECENT CONTESTS
Flemish Open (Section B)
Flemish Open (Section D)
Flemish Open (Section C)
North American Championship (2nd section)
North American Championship (3rd section)
Australian National (B Grade)
Australian National (C Grade)
Australian National (D Grade)
London & SC Area (3rd section)
Welsh Area (3rd section)
London & SC Area (2nd section)
London & SC Area (4th section)
Welsh Area (4th section)
North of England Area (2nd section)
North of England Area (3rd section)
North of England Area (4th section)
Scottish Championship (4th section)
Scottish Championship (4B section)
Midlands Area (4th section)
West of England Area (3rd section)
Scottish Championship (3rd section)
West of England Area (4th section)
Midlands Area (3rd section)
Yorkshire Area (3rd section)
Yorkshire Area (4th section)
Midlands Area (2nd section)
CONTEST RESULTS
Results
- >
Majors
- >
British Open
1990
British Open
Date:
8 Sep 1990
Venue:
Free Trade Hall, Manchester
Adjudicator(s):
Albert Chappell, David Read, William Relton
Test piece:
Le Roi d'Ys (Edouard Lalo arr Frank Wright)
Pos
Band
Conductor
Draw
Points
2
Leyland DAF
Richard Evans
18
196
Asphaltic Newham
Nigel Taken
17
Brighouse & Rastrick
Geoffrey Brand
16
4
Hammonds Sauce Works
Geoffrey Whitham
15
193
3
Grimethorpe Colliery
Lt Col Frank Renton
14
194
1
Sun Life
Roy Newsome
13
197
Besses o' th' Barn
Paul Hindmarsh
12
Stalybridge Jones + Brother
Malcolm Brownbill
11
Ever Ready
Derek Broadbent
10
Jaguar Cars (City of Coventry)
Barry Pope
9
British Aerospace Wingates
James Scott
8
6
Williams Fairey Engineering
Major Peter Parkes
7
190
Britannia Building Society
Howard Snell
6
5
Kennedy's Swinton Concert Brass
Mark Condron
5
191
John Foster & Sons Black Dyke Mills
David King
4
Marple
Garry E Cutt
3
IMI Yorkshire Imperial
David Hirst
2
Sellers Engineering
Phillip McCann
1
Stanley Wainwright Memorial Trophy (best instrumentalist): Billy Miller (euphonium, Grimethorpe Colliery)
Stalybridge Jones + Brother, British Aerospace Wingates and Ever Ready relegated to Grand Shield